HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Dom dwurodzinny to niezwykle praktyczna i oszczędna opcja wybierana obecnie przez wiele osób. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy podzielić koszty na pół. To nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim duża oszczędność pieniędzy zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. W domu dwurodzinnym możemy zamieszkać zarówno ze znajomą, bliską nam rodziną, na przykład przyjaciółmi, jak i z obcymi osobami – i nawiązać nowe znajomości. Jakie typy domów dwurodzinnych wyróżniamy? Jakie są ich wady i zalety? Jak możemy zaoszczędzić na takiej inwestycji i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dom dwulokalowy

Dom bliźniak, a dom dwulokalowy – różnice

W świetle prawa, dom składający się z dwóch osobnych lokali, połączonych segmentami i postawionych na wspólnej, niepodzielonej ławie fundamentowej, jest domem dwulokalowym. Ten typ zabudowy nie jest domem bliźniakiem, a więc traktuje się go jako swoistą całość, a nie dwa niezależne budynki mieszkalne. Skoro mowa o niezależnych budynkach – to właśnie taką zabudowę nazywamy domem bliźniakiem. To dwa osobne budynki, które posiadają niezależne wejścia i nie dzielą ze sobą żadnych pomieszczeń. To nic innego, jak dwa domy jednorodzinne, które fizycznie mogą być ze sobą połączone wzdłuż jednej ściany, ale stoją na dwóch różnych ławach fundamentowych. Dom jednorodzinny dwulokalowy posiada dwa lokale z osobnymi księgami wieczystymi. Działka, na której znajduje się budynek, musi być współdzielona przez właścicieli obu lokali. Właściciel może więc sprzedać swój lokal, ale jeśli chodzi o całość, to nie ma prawa nią rozporządzać bez zgody drugiego współwłaściciela.

dom bliźniak

Dom bliźniak, a dom dwulokalowy – wady i zalety

Dom bliźniak i dom dwulokalowy to terminy, które często traktuje się jak synonimy. Jak już wskazaliśmy wyżej, jest to błąd, bowiem różnią się one od siebie chociażby w aspekcie prawnym. Jednak w praktyce to bardzo podobne typy zabudowy, które posiadają szereg cech wspólnych – zarówno zalet, jak i wad. Które z nich mają największe znaczenie?

Zalety:

  • Oszczędność pieniędzy. 
    W obu przypadkach stawiamy jeden, duży budynek, w związku z czym możliwa jest negocjacja rabatów przy kupnie materiałów, których będziemy potrzebować więcej, niż w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego.
  • Bezpieczeństwo. 
    Oba typy domów zapewniają nam bliskie sąsiedztwo, w związku z czym możemy czuć się bezpiecznie. Nawet, jeśli nie posiadamy zażyłych relacji, sąsiedzi mogą niekiedy okazać się nieocenioną pomocą.
  • Zarobek. 
    Każdy dom, w którym mogą mieszkać dwie rodziny, może być dobrym sposobem na dodatkowe źródło dochodu. Jeżeli nie będziemy go dzielić ze znajomą rodziną, możemy po prostu go wynająć.
  • Samorozwój.
    Choć mało kto zwraca na to uwagę, dzielenie z kimś przestrzeni może wpłynąć na nas bardzo samodoskonaląco – pomaga rozwinąć umiejętności negocjacyjne, kompromis, empatię i ogólnie wpływa na poprawę kształtowania relacji międzyludzkich, zwłaszcza wśród dzieci.

Wady:

  • Trudy regulacji prawnych.
    Jeśli chodzi o prace remontowe, które prędzej czy później będą pewnie konieczne, to na ten moment nie istnieje żaden przepis, na mocy którego jeden sąsiad musi przeprowadzić remont, jeżeli zdecyduje się na to drugi. Jest to kłopot w przypadku domu dwulokalowego. Bywa to problematyczne, bo pewne remonty można wykonać tylko w obu częściach budynków jednocześnie.
  • Oświetlenie. 
    Nawet dwa budynki w bliźniaku posiadają wspólną ścianę, co oznacza, że nie są wolnostojące (jak dom jednorodzinny). W związku z tym, na wspólnej ścianie nie ma możliwości wstawienia okien, a co za tym idzie, pewne pomieszczenia mogą okazać się ciemne. Jest to jednak do rozwiązania dzięki odpowiedniemu sztucznemu oświetleniu.
  • Sąsiedztwo. 
    Może to być rozpatrywane zarówno jako wada, jak i zaleta. Niejednokrotnie sąsiedzi potrafią mocno nam dopiec, ale w wielu przypadkach są też nieocenioną pomocą. Ci, z którymi będziemy dzielić bliźniaka, będą nam z pewnością bliżsi, niż sąsiedzi przez płot w domu jednorodzinnym. Warto wybrać ich dobrze.
  • Wspólne pomieszczenia. 
    W domach dwulokalowych niejednokrotnie zdarza się, że obie rodziny muszą dzielić ze sobą pomieszczenia takie jak piwnica czy pralnia. Projektant może jednak zaproponować układ, w którym nie będzie to konieczne.
kupno domu

Na co zwrócić uwagę przy kupnie domu?

Gdy decydujemy się na tak poważną i kosztowną inwestycję, jak kupno domu, musimy być całkowicie przekonani o słuszności naszej decyzji. Jest to na tyle poważny krok, że zdecydowanie nie warto decydować się na dom, do którego nie jesteśmy w stu procentach przekonani. Pierwszą rzeczą, nad jaką na pewno musimy się dobrze zastanowić, jest to, czy lepszym wyborem będzie dla nas dom (np. segment) czy może jednak mieszkanie. Tę kwestię należy rozpatrzeć indywidualnie, wraz z innymi domownikami – sami wiemy, czego potrzebujemy i oczekujemy od własnego lokum. Równie ważnym aspektem jest lokalizacja. To, że spodoba nam się jakieś osiedle, nie oznacza, że jest to dla nas odpowiednie miejsce do mieszkania: musimy zastanowić się nad tym, czy będziemy mieć dobry dojazd do pracy i szkoły, czy okolica, choć ładna, nie będzie np. hałaśliwa.

Świetną okolicą z dużym potencjałem jest na przykład warszawski Wawer, który ostatnio zyskuje na popularności. Choć niewielu z nas lubi papierkowe sprawy, to są one kluczowe do sprawdzenia, gdy chcemy kupić dom. Warto zapoznać się z projektem budowlanym i wykonawczym oraz atestami i certyfikatami materiałów, których użyto do budowy. To ważne sprawy, których niedopilnowanie może wiązać się z późniejszymi problemami.

Sprawdź ofertę: bliźniaki Wawer

Osiedle Wawer

Szukasz domu w Warszawie? Wybierz Wawer!

Warszawa to duże miasto, które notuje niezwykle prężny i dynamiczny rozwój. W stolicy mamy do wyboru mnóstwo ciekawych inwestycji mieszkaniowych. Nie jest łatwo wybrać tę najlepszą. Doskonałą propozycją jest jednak Wawer, czyli prawobrzeżna dzielnica Warszawy. Posiada ona jeszcze stosunkowo niewielu mieszkańców, dzięki czemu mamy zapewniony spokój i ciszę. Choć Wawer sprawia wrażenie sielskiego przedmieścia, to jest świetnie skomunikowany z resztą miasta. Na Wawrze możemy podziwiać liczne zielone tereny, co wpływa bezpośrednio na nasz nastrój i samopoczucie. Ponadto owe tereny są bezpieczne, co jest ważnym aspektem, szczególnie dla rodzin z dziećmi – ale nie tylko! Wawer to doskonałe miejsce do mieszkania dla każdego, kto ceni sobie ciszę i spokój, a jednocześnie nie chce wyprowadzać się za miasto. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych mieszkań i segmentów zlokalizowanych właśnie w tej dzielnicy.