Szukasz mieszkania? Jedną z pierwszych decyzji, które warto podjąć przed rozpoczęciem działań jest wybór rynku, który będziesz brać pod uwagę. Możesz zdecydować się na mieszkanie używane, z rynku wtórnego i nowe, z pierwotnego. Jakie plusy wiążą się z zakupem nowej nieruchomości od dewelopera?
Rynek pierwotny – definicja
Mianem nieruchomości z rynku pierwotnego określa się mieszkania nowe, nieużywane, które są efektem inwestycji zrealizowanej przez dewelopera. Choć najczęściej o tym rynku mówimy w odniesieniu do mieszkań, to dostępne są również domy czy lokale usługowe z rynku pierwotnego. Nieruchomość możesz kupić w różnym momencie realizacji inwestycji – nawet na etapie dziury w ziemi, ale równie dobrze możesz wybrać mieszkanie, które jest już przygotowane do przekazania klientowi. Dzięki temu masz możliwość finansowego przygotowania się do przeprowadzki, np. biorąc pod uwagę to, że dopiero za rok będziesz posiadać wystarczające oszczędności, żeby wyposażyć nieruchomość.
Zobacz też nasz kompleksowy poradnik: Na co zwracać uwagę kupując dom z rynku pierwotnego?
Mieszkanie z rynku pierwotnego – dlaczego warto
Polacy chcą posiadać nieruchomość na własność, co potwierdzają badania – według danych Eurostatu w 2018 roku miało ją aż 84 proc. mieszkańców naszego kraju. Oznacza to, że pod tym względem osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Zainteresowanie Polaków zakupem mieszkań czy domów przekłada się na inwestycje deweloperskie. Dane GUS‑u mówią, że w styczniu i lutym 2020 roku oddano do eksploatacji 20 tys. lokali, czyli o 0,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2019. Ponadto Polacy mogą sobie pozwolić na coraz większe mieszkania. Dlaczego wybór nieruchomości z rynku pierwotnego jest dobrym rozwiązaniem? Oto, jakie są plusy tego rozwiązania:
- Posiadanie nowego mieszkania – taka nieruchomość jest pozbawiona wad, które mogli spowodować poprzedni jej właściciele. Często po zakupie mieszkania używanego dowiadujemy się, że konieczne będą kosztowne remonty, których nie planowaliśmy, np. wymiana całej hydrauliki. W przypadku rynku pierwotnego wszystkie rozwiązania są nowe.
- Możliwość ingerencji w rozkład mieszkania – o ile zdecydujesz się na zakup nieruchomości na etapie, kiedy wdrożenie modyfikacji będzie jeszcze możliwe.
- Mniej prac do wykonania – na rynku pierwotnym możesz kupić mieszkania wykończone pod klucz, co oznacza, że mają one już założone drzwi wewnętrzne, pomalowane ściany, wykonany biały montaż czy położone podłogi.
- Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań – obecnie stosowane technologie budowy są zupełnie inne niż lata temu. Wykorzystuje się energooszczędne materiały. Same bloki nie przypominają tych sprzed kilku dekad. Nowe osiedla zapewniają liczne udogodnienia, są lepiej dostosowane do niepełnosprawnych mieszkańców, a ich teren jest najczęściej perfekcyjnie zagospodarowany. Mieszkanie z rynku pierwotnego przynosi również oszczędności pod względem rachunków za media – nowe obiekty są coraz bardziej energooszczędne i ekologiczne.
- Prestiż – nie ma co ukrywać, że posiadanie mieszkania na nowym osiedlu jest prestiżowe. Najczęściej takie budynki i ich otoczenie są dopracowane, ogrodzone i bardzo atrakcyjne wizualnie.
Rynek pierwotny – kupno mieszkania krok po kroku
Wiesz już, że nieruchomość z rynku pierwotnego jest tym, czego szukasz? Zatem nie czekaj. Zapoznaj się z naszą ofertą i podejmij następujące kroki:
- Zawrzyj umowę rezerwacyjną – jeśli zakup zamierzasz sfinansować ze środków z kredytu.
- Podpisz umowę deweloperską.
- Rozpocznij płatności rat za mieszkanie, zgodnie z harmonogramem.
- Dokonaj odbioru technicznego budynku, kiedy będzie już gotowy.
- Zawrzyj umowę przenoszącą własność.
- Odbierz klucze.
O każdej z naszych inwestycji zamieszczamy na stronie szczegółowe informacje. Możesz m.in. dowiedzieć się, jakie materiały wykorzystaliśmy do budowy obiektów. Masz pytania, wątpliwości? Zadzwoń do nas, wyślij wiadomość bądź odwiedź w stacjonarnej siedzibie. Opowiemy Ci o naszych inwestycjach w Warszawie.