OZE, czyli odnawialne źródła energii, to temat, który już na dobre zagościł w naszej codzienności. Energia pozyskiwana z wiatru, fal, słońca czy wnętrza ziemi ma mnóstwo zalet. Jest ekologiczna, niewyczerpalna, a dodatkowo – całkowicie bezpłatna! Co więcej, możemy wykorzystać ją nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu. Na przykład do utrzymania domu.
Zalety odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystanie w domu
Odnawialne źródła energii większości osób kojarzą się niejasno z panelami solarnymi na dachu wykorzystywanymi do ogrzewania wody, ale to zagadnienie jest dużo bardziej złożone, a możliwości OZE rosną z każdym dniem.
Fakt, energię pochodzącą z naturalnych źródeł wykorzystuje się głównie do ogrzewania oraz jako zasilanie układów elektrycznych. Przy połączeniu różnych metod pozyskiwania energii oraz wykorzystując nowoczesne energooszczędne projekty budowlane, taki system działa niezawodnie. A co zyskujemy my?
Przede wszystkim, obniżenie kosztów za energię elektryczną. Nasz dom staje się również bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, a rezygnacja z tradycyjnych metod ogrzewania domu, które często wykorzystują drogie paliwa kopalne, pozwala na obniżenie pozostawianego przez nas śladu węglowego. Jak widać, zalety OZE są bardzo rożnorodne.
Zobacz też: Koszty utrzymania domu
Jakie są najpopularniejsze odnawialne źródła energii?
Na świecie najczęściej wykorzystywane są elektrownie wodne oraz wiatrowe, ale to nie wszystkie źródła energii, z których możemy skorzystać. Oto kilka metod wykorzystywanych przy budowie domu:
- Panele słoneczne, czyli fotowoltaika – energia słoneczna zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Głównie dlatego, że panele można zamontować na już stojącym budynku, nawet jeśli wcześniej nie braliśmy pod uwagę korzystania z OZE. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że panele „pobierają” promienie słoneczne, a następnie konwertują je w energię, którą później wykorzystujemy do ogrzania domu i zasilenia układów elektrycznych. Dużo osób obawia się tej metody ze względu na stosunkowo niską liczbę dni słonecznych w Polsce, ale, wbrew pozorom, panele gromadzą energię nawet wtedy, kiedy jest pochmurno! (Zobacz: Ogrzewanie fotowoltaiczne – instalacja krok po kroku)
- Turbiny wiatrowe – te z kolei kojarzą się nam z wielkimi wiatrakami na specjalnych polach, można jednak wykorzystać je także w budownictwie mieszkalnym! Turbiny do użytku prywatnego montowane są jako wolnostojący wiatrak lub na domu. Jest to bardzo efektywny sposób na obniżenie rachunków.
- Powietrzne pompy ciepła są praktycznym, energooszczędnym oraz efektywnym sposobem ogrzewania domu. Pompy za pomocą agregatu pobierają powietrze z zewnątrz, a następnie przy jego wykorzystaniu zapewniają ciepło w pomieszczeniach i gorącą wodę. Działają na tej samej zasadzie, co lodówki, tylko w odwrotny sposób. (Zobacz: Pompy ciepła – czym są i ile można oszczędzić?)
- Jeśli nasz dom położony jest blisko rzeki, woda również może być wykorzystana do zasilenia go w energię. Ta metoda nie jest jeszcze zbyt popularna, ale powstają coraz ciekawsze urządzenia mające na celu pozyskanie energii z płynących wód w sposób zrównoważony i ekologiczny.
Budownictwo energooszczędne
Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze źródła energii odnawialnej nie będą efektywne, jeśli nasz dom nie będzie energooszczędny. Budownictwo energooszczędne, czyli domy pasywne, to całkiem osobna gałąź sztuki budowlanej. Tego rodzaju budynki mają specjalny system wentylacyjny, są bardzo szczelne i działają trochę na zasadzie termosu. Przy ich budowie korzysta się ze specjalnych materiałów oraz stolarki drzwiowej i okiennej, która sprawia, że dom jest praktycznie „samowystarczalny”.
Czy taka inwestycja jest kosztowna? Wbrew pozorom budowa domu pasywnego jest tylko nieznacznie droższa niż tradycyjnego. Poza tym, jeśli decydujemy się na budynek zeroenergetyczny, możemy ubiegać się na dofinansowaniu z funduszy unijnych. To samo tyczy się montażu paneli, pompy i innych urządzeń dostosowanych do korzystania z OZE.
Zobacz też: Ogrzewanie w domu energooszczędnym jakie wybrać?