Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do ogrzewania domu. Decydują o tym, m.in. oszczędność finansowa, ekologia, komfort użytkowania, wysoka wydajność i niezawodność. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pompy ciepła i związanych z nią kosztów.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia, czyli gruntu, powietrza lub wody (tzw. dolne źródło) i oddaje do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej (tzw. źródło górne). Transport ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze (wbrew zasadom termodynamiki) jest możliwy dzięki zastosowaniu sprężarki z napędem elektrycznym.
Zasada działania pompy ciepła jest taka sama, jak w przypadku lodówki, z tą różnicą, że pompa dostarcza ciepło do środka, a nie je usuwa. Cały proces opiera się na cyklu zamkniętym, którego głównymi elementami są: parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. W układzie tym krąży czynnik roboczy, czyli niezamarzający płyn, który pobiera energię cieplną, a następnie jest poddawany procesom fizycznym. Efektem końcowym jest ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu lub wody. Pompy ciepła mogą także służyć do chłodzenia pomieszczeń.
Do wyboru jest kilka wariantów pomp ciepła, w zależności od rodzaju źródła dolnego:
- pompy ciepła gruntowe – wykorzystują energię geotermalną i cechują się wysoką wydajnością,
- pompy ciepła powietrzne – pobierają ciepło z powietrza, sprawdzają się w klimatyzacji,
- pompy ciepła powietrze woda – transportują ciepło z zewnątrz do centralnego ogrzewania,
- pompy ciepła powietrze powietrze – system nadmuchowy,
- pompy ciepła wodne – pobierają ciepło z wody, cechują się wysoką wydajnością energetyczną,
- pompy ciepła hybrydowe – współpracują z tradycyjnymi źródłami energii.
Dowiedz się jak przebiega instalacja ogrzewania na pellet i ekogroszek: https://www.hdkinvest.pl/ogrzewanie-domu-pellet-i-ekogroszek-instalacja-krok-po-kroku/
Pompa ciepła: koszty
Finalny koszt inwestycji jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników (m.in. lokalizacja budynku, warunki geologiczne, sposób montażu, typ ogrzewania). Cena samej pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Najtańsze są typu powietrze woda lub powietrze powietrze. Najdroższe zaś są pompy ciepła gruntowe (z uwagi na montaż) oraz rzadko stosowane urządzenia wodne. Koszt całej instalacji waha się między kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy złotych.
Z kolei koszty eksploatacji pomp ciepła wiążą się z poborem energii elektrycznej, potrzebnej do funkcjonowania całej instalacji. Stanowi ona 20-30% ciepła ogrzewającego dom. Przyjmuje się, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, uzyskuje się 3-5 kW energii odnawialnej. Koszty prądu można wyeliminować poprzez instalację fotowoltaiczną, która dostarcza darmową energię do zasilania pompy ciepła.
Inwestycja w pompę ciepła zwraca się po 5-10 latach, a same urządzenia pracują niezawodnie przez 25-30 lat. Pewnym wsparciem są również programy dofinansowań.
Przeczytaj również wpis: Ogrzewanie domu – co wybrać?
Pompy ciepła: dofinansowanie 2021
Istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania do pompy ciepła. Można się ubiegać o dodatkowe środki w ramach:
- programu Czyste Powietrze,
- Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (dla rolników) – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Regionalnych Programów Operacyjnych – Urzędy Marszałkowskie,
- lokalnych programów antysmogowych – samorządy gminne i powiatowe,
- Funduszu Termomodernizacji i Remontów – Bank Gospodarstwa Krajowego,
- ulgi termomodernizacyjnej,
- kredytu z dopłatami do odnawialnych źródeł energii.
Pompy ciepła czy gaz?
Pompa ciepła to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie domu i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. W porównaniu z gazem ziemnym, roczna oszczędność może sięgać kilku tysięcy złotych. Co najważniejsze, zyskuje się niezależność od wahających się na rynku cen źródeł energii.
Trzeba jednak pamiętać o wysokich kosztach początkowych związanych z instalacją pompy ciepła. Inwestycja zwraca się jednak po kilku latach i można ubiegać się o dofinansowanie. Uwzględniając wiele czynników wpływających na wybór źródła ciepła do ogrzewania domu, nowoczesna pompa jest bezkonkurencyjna pod wieloma względami.
Zobacz też: Ogrzewanie gazowe domu