Zakup domu na kredyt to duże zobowiązanie związane z licznymi formalnościami, które mogą wydać się przytłaczające dla niedoświadczonych inwestorów. Wystarczy jednak dokładnie się przygotować i przeczytać odpowiednie porady, aby krok po kroku sprostać wszystkim wymaganiom.
Kupowanie domu jest wieloetapowym procesem, który rozpoczyna się zwykle od zbadania zdolności kredytowej. Wiedza dotycząca możliwości finansowych pozwala ukierunkować poszukiwania, a tym samym zawęzić liczbę ofert, jakie można brać pod uwagę. Kwestie formalne stanowią dużą część działań, ale nie można zapominać o wielu innych sprawach, jak na przykład przyjrzenie się okolicznej infrastrukturze.
Zdolność kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego
Wstępną analizę zdolności kredytowej można wykonać za pomocą kalkulatorów internetowych, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekspertów kredytowych, którzy są w stanie określić, czy można ubiegać się o kredyt oraz jakiej może być wysokości.
Dzięki znajomości ofert wielu banków są również w stanie zaproponować najlepsze w danym momencie warunki. Eksperci finansowi mogą także pośredniczyć w procesie składania wniosków kredytowych pomagając w skompletowaniu dokumentów. Po określeniu zdolności kredytowej można szukać wymarzonego domu.
Znalezienie dobrej oferty kupna domu
Dom powinien odpowiadać potrzebom domowników, więc przed rozpoczęciem poszukiwań trzeba określić, jaki ma mieć metraż, układ oraz udogodnienia. Bardzo istotna jest jego lokalizacja, która musi być dogodna względem miejsca pracy oraz szkoły. Jeśli osiedle na którym znajduje się dom, znajduje się w dalszej odległości od centrum, trzeba sprawdzić opcje dojazdu. Duże znaczenie ma również infrastruktura okolicy – obecność ośrodka zdrowia, sklepów, centrów handlowych, miejsc rekreacji itp.
Po wybraniu kilku nieruchomości, warto je dokładnie sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. W przypadku domu można zapytać o technologię wykonania oraz użyte do budowy materiały, wielkość otaczającej działki, dach, stan elewacji, rynny oraz instalacje i kanalizację. Ocenie warto także poddać stan sufitów i ścian, okien i drzwi oraz kuchnię i łazienki nieruchomości.
Odpowiednie osiedle
W przypadku osiedla, dobrze jest zwrócić uwagę na okoliczną infrastrukturę, układ dojazdów, umiejscowienie przystanków autobusowych oraz usytuowanie ogrodów. Informacje takie powinny się znajdować w projekcie zagospodarowania terenu, który jest elementem projektu budowlanego.
Warto też zastanowić się nad lokalizacją nowego mieszkania. W przypadku Warszawy mieszkania w centrum mogą być horrendalnie drogie, dlatego dobrze jest rozejrzeć się za mieszkaniami w ościennych dzielnicach. Bardzo dobrym wyborem może być kupno domu lub mieszkania na warszawskiej dzielnicy Wawer. Dobry dojazd do najważniejszych punktów miasta, spokojna okolica, a przy tym dużo większa powierzchnia mieszkaniowa za te same pieniądze, które wydamy kupując ciasne mieszkanie w centrum.
Jeśli interesują Cię segmenty na Wawrze, zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowych domów od dewelopera. Zobacz Segmenty Warszawa Wawer – ofertę mieszkań i bliźniaków na sprzedaż.
Dopełnienie formalności kredytowych
Po znalezieniu wymarzonego domu trzeba powrócić do kwestii formalnych związanych z kredytem hipotecznym i podpisać umowę przedwstępną, która pozwoli „zarezerwować” określony dom i da możliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny.
Następnie można wypełnić wniosek kredytowy i czekać na wstępną decyzję kredytową. Jeśli inwestor ubiegał się o kredyt w kilku bankach, na tym etapie należy podjąć decyzję i wybrać najlepszą ofertę. Po otrzymaniu decyzji kredytowej będzie możliwe podpisanie umowy kredytowej.
Formalności dotyczące kupna nieruchomości zamyka akt notarialny. Uruchomienie kredytu wymaga jednak dostarczenia jeszcze kilku określonych przez bank dokumentów, między innymi potwierdzających ubezpieczenie nieruchomości.
Odbiór techniczny
Odbiór techniczny domu jest bardzo ważnym obowiązkiem poprzedzającym etap wprowadzenia się. Ze względu na konieczność weryfikacji wielu kwestii technicznych, warto poprosić o pomoc specjalistę, który sprawdzi poprawność wykonania budynku oraz instalacji. Jeśli dom został wykonany zgodnie z umową, można podpisać protokół odbioru.
Podpisanie umowy przenoszącej własność
Podpisanie umowy przenoszącej własność kończy proces kupna domu na rynku pierwotnym. Na jej podstawie inwestor wpisywany jest do ksiąg jako właściciel mieszkania.
Przekazanie kluczy
Moment przekazania kluczy do domu może nastąpić po odbiorze technicznym lub podpisaniu umowy przenoszącej własność.
Podatek od nieruchomości
Właściciele domów mają obowiązek powiadomienia o przeprowadzce odpowiedni organ podatkowy, czyli urząd gminy lub miasta. Termin na złożenie zawiadomienia wynosi 14 dni od kupna nieruchomości.
Koszty utrzymania i użytkowania domu
Kupno domu wiąże się z koniecznością pamiętania o regularnych przeglądach technicznych i ewentualnych naprawach. Trzeba sprawdzać stan techniczny instalacji gazowej, stan elewacji, dachu, a także komina w okresie jesiennym i wiosennym. Nie można też zapominać o regularnym czyszczeniu rynien oraz przeglądzie ogrzewania.
W przypadku domu równie ważne jest dbanie o jego otoczenie. Aby w zimie nie narażać przechodniów na niebezpieczeństwo, należy odśnieżać chodnik, usuwać sople i lód. Ogród wymaga regularnych prac porządkowych praktycznie o każdej porze roku.
Dowiedz się więcej – Koszt utrzymania domu
Dokumentacja nieruchomości
Właściciele domów powinni przechowywać dokumentację związaną z nieruchomością, dzięki czemu w razie kontroli lub planowanych zmian nie będzie problemu ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów.